Často kladené otázky
Aký je rozdiel medzi sivým a zeleným zákalom ?
Sivý zákal je ochorenie šošovky, ktorá sa z rôznych príčin môže zakaliť a spôsobiť tak zhoršenie videnia. Riešením je chirurgická výmena vlastnej šošovky za umelú. Umelá šošovka má určitú, na mieru vypočítanú hodnotu. Pokiaľ sa v oku nenachádza súbežne aj iné ochorenie, videnie sa po takejto operácii zlepší.
Zrakový nerv sa skladá zhruba z 1,5 milióna nervových vlákien. Zelený zákal je ochorenie zrakového nervu. V dôsledku tohto ochorenia odumierajú jednotlivé nervové vlákna. Výpad nervových vlákien spôsobí, že určitá časť zorného poľa nie je vnímaná správne. Zobrazuje sa v rôznych stupňoch šedi a napr. pri šoférovaní môže spôsobiť aj dopravnú nehodu.
Ak si kvapkám viacero kvapiek, aký časový odstup treba dodržať medzi jednotlivými kvapkami ?
Minimálny časový odstup medzi jednotlivými kvapkami je 5 minút. Optimálne aj dlhšie.
Platí tiež zásada, že pokiaľ aplikujeme aj gél alebo masť, je potrebné aplikáciu vykonať v poradí kvapka – gél alebo kvapka – masť. Dôležitý je tiež správny postup kvapkania(PRIDAŤ LINK).
Kto je náchylný na glaukóm ?
Ochorenie postihuje všetky vekové kategórie. Poďme si predstaviť typického pacienta:
- Vek viac ako 40 rokov (s každou dekádou stúpa pravdepodobnosť ochorenia na glaukóm)
- Výskyt ochorenia v rodine (v prvom pokolení stúpa na 6 násobok, v každom ďaľšom pokolení sa znižuje)
- Zvýšený očný tlak
- Krátkozrakosť či ďalekozrakosť
- Úrazy oka, operácie oka
- Užívanie liekov ako sú steroidy, antiparkinsonika, antidepresíva....
- Fajčenie
- Cukrovka, vysoký krvný tlak, migrény
Aký je rozdiel medzi glaukómom s otvoreným a zatvoreným uhlom ?
Štruktúry očnej gule sú vyživované komorovou tekutinou, ktorá sa neustále tvorí vo vráskovci. Táto komorová tekutina je odvádzaná odtokovými cestami, ktoré sa nachádzajú v rohovkovo-dúhovkovom uhle. Pokiaľ je tento uhol úzky alebo až uzatvorený komorová tekutina nemá ako odtiecť. Hromadí sa vnútri oka a vnútro-očný tlak stúpa. Vtedy hovoríme o glaukóme so zatvoreným uhlom. Ak dôjde ku náhlemu uzáveru uhla, vzniká glaukómový záchvat. Oko je červené, boľavé. Bolieť môže aj okolie oka alebo hlava, videnie je zahmlené, pacient môže pociťovať nevoľnosť alebo dokonca zvracia.
Pri glaukóme s otvoreným uhlom sú odtokové cesty voľné. Niekedy sú v nich prítomné aj šupinky, či farebné zrnká, ktoré môžu odtok čiastočne zhoršovať. Vzostupy tlaku môžu byť striedavé, pacient ich nevníma bolestivo. Zhoršené videnie si začne uvedomovať až vo veľmi pokročilom štádiu, kedy je zorné pole už výrazne deštruované. Preto sa zelenému zákalu hovorí aj tichý zlodej zraku.
Možno zelený zákal operovať ?
Áno, zelený zákal sa dá operovať. Existuje viacero druhov operácií. Princípom je odvedenie nadbytočného množstva komorovej tekutiny z oka von.
Existujú aj operácie pomocou laseru, ktorých princípom je potlačenie tvorby komorovej tekutiny. (PRIDAŤ LINK)